Rodzaje dużych opakowań BIG BAG

big bag

Opakowania wielkogabarytowe big bag to doskonały sposób magazynowania i transportu różnego rodzaju towarów i materiałów. Aby jeszcze lepiej dopasować worki bulk bag do potrzeb w przemyśle, powstały różne typy takich opakowań. Czym się one charakteryzują i do czego są przeznaczone? Zobacz sam.

Konstrukcja worków big bag

Budowa opakowań wielkogabarytowych nie jest jednolita. Wykonywane są one z polipropylenu powlekanego (jeśli istotna jest ochrona przed wilgocią) lub niepowlekanego (w przypadku materiałów „oddychających”). Część worków przeznaczona jest do jednorazowego użytku, inne natomiast są wzmocnione, by można było je używać wielokrotnie.

Łatwy transport, załadunek oraz rozładunek zapewniają uchwyty worka. Najczęściej na rynku spotykane są big bagi z czterema uchwytami, w każdym rogu worka. Konstrukcja ta umożliwia uniwersalne zastosowanie tego typu opakowania. Producenci pojemników big bag w swojej ofercie mają również big bagi jedno- i dwuzawiesiowe.

Typy opakowań  big bag

W przypadku głównej konstrukcji worków wielkogabarytowych także wyróżnić można kilka rozwiązań:

  • Worki otwarte. Przechowywane w nich produkty narażone są na niesprzyjające warunki atmosferyczne jak deszcz czy słońce. Jednak taka konstrukcja zdecydowanie ułatwia pakowanie worka.
  • Opakowania 1-lejowe.  Dolna powierzchnia worka big bag jest zamknięta, a do ładowania służy wszyty na górze lej nasypowy. Taka budowa pozwala ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych i szczelnie zamknąć materiał w środku.
  • Worki 2-lejowe. Są podobne do opakowań 1-lejowych, ale posiadają dodatkowy lej wysypowy, wszyty w dolną powierzchnię worka. Ułatwia to opróżnianie opakowania wielkogabarytowego.
  • Opakowania z dnem stożkowym. Jest to kolejne rozwiązanie ułatwiające opróżnienie worka z materiałów sypkich.
  • Worki z fartuchem zasypowym. Rozwiązanie pozwalające chronić materiał przed warunkami pogodowymi, ale jednocześnie umożliwiający pakowanie z pomocą podstawowych maszyn.
  • Q-bag. Worki bulk bag, które po załadowaniu zachowują sześcienny kształt. Zwiększa to stabilność opakowań w czasie transportu.

Duża różnorodność worków big bag umożliwia szerokie stosowanie tego typu opakowań w praktycznie każdej gałęzi przemysłu i w rolnictwie.

Dostosowanie opakowań wielkogabarytowych

Aby dostosować worek do swoich potrzeb, dobiera się odpowiednią gramaturę tkaniny. Jest ona zależna od nośności opakowania. Dodatkowo modele przeznaczone do wielokrotnego użytku wykonywane są także z nieco mocniejszej tkaniny, niż worki big bag jednorazowe. Dostępne jest też wiele wymiarów oraz pojemności worków wielkogabarytowych. Oznacza to, że ilość dostępnych rozwiązań jest ogromna i każdy może znaleźć idealne opakowanie do swoich potrzeb. Dodatkowo worki mogą posiadać nadrukowane logo firmy lub posiadać dodatkowe zmiany na życzenie klienta.