Z jakich materiałów wykonuje się opakowania BIG BAG?

big bag

Worki big bag znane są ze swojej wytrzymałości i elastyczności. Zapewniają doskonałe warunki do przechowywania dowolnego towaru, także niektórych substancji niebezpiecznych. Stąd też rodzi się pytanie, z czego są one wykonane? Jaki materiał zapewnia im tak dobre właściwości?

Z czego wykonane są worki bulk bag?

Worki wielkogabarytowe wykonuje się z polipropylenu. Jest to tworzywo sztuczne posiadające wiele korzystnych cech:

  • duża elastyczność – materiał zachowuje się jak tkanina, a nie metal,
  • niska gęstość, co przekłada się na niewielką wagę,
  • bezwonność,
  • nie absorbuje wody.

Oznaczany w przemyśle jako PP polipropylen świetnie sprawdza się jako materiał na opakowania bulk bag.

Powlekany polipropylen

W niektórych przypadkach worki wielkogabarytowe pokrywane są dodatkowo specjalną warstwą laminatu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie ładunku przed wilgocią z zewnątrz. Jednak powoduje to także brak przepływu powietrza i wentylacji (oddychania) zawartości worka big bag. Decyzja o zastosowaniu dodatkowej warstwy zależna jest zatem od tego, czy zależy nam na izolacji towaru od wilgoci, czy też właśnie na swobodnym przepływie powietrza i zapobieganiu psucia się zawartości (w przypadku pszenicy u rolników czy wilgotnych trocin w tartakach),

Dodatkowy wkład do worków big bag

Stosuje się także dodatkowe wkłady do opakowań wielkogabarytowych. Wykonane są one z polietylenu lub barierowych folii wielowarstwowych (których zewnętrzne warstwy stanowi także polietylen). Polietylen to kolejne tworzywo sztuczne o korzystnych właściwościach. W przemyśle materiał ten oznaczany jest skrótem PE. Jego zastosowanie związane jest z dużą elastycznością oraz niską przepuszczalnością pary wodnej. Pozwala także zabezpieczać towar przed wilgocią przy zastosowaniu worków niepowlekanych.

Idealny materiał do wytwarzania opakowań  big bag

Polipropylen oraz polietylen są doskonałymi materiałami do wykonywania worków wielkogabarytowych. Zapewniają one najbardziej korzystne właściwości. To właśnie elastyczność, wytrzymałość i możliwość dopasowania konstrukcji do indywidualnych potrzeb stoją za ogromną popularnością opakowań big bag. Metalowe kontenery mogą w niedługim czasie zostać wyparte przez bardziej praktyczne rozwiązanie.

Dodatkową zaletą jest możliwość powlekania opakowań. Dzięki temu rozwiązanie to można stosować zarówno przy towarach „oddychających”, jak i tych, które trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Worek wielkogabarytowy, przy zastosowaniu wkładu, może być stosowany kilkukrotnie bez ryzyka zanieczyszczenia pakowanego produktu- co jeszcze bardziej powiększa przewagę opakowań big bag nad konkurencją.