Czym jest opakowanie BIG BAG i do czego służy?

big bagi

Worki big bag, lub też bulk bag, to elastyczny kontener umożliwiający przechowywanie oraz transport materiałów sypkich. Doskonale sprawdza się w przypadku sypkich produktów spożywczych, granulatów, proszków w przemyśle farmaceutycznym oraz chemikaliów. Czym charakteryzuje się takie opakowanie i gdzie jest najczęściej wykorzystywane?

Czym jest opakowanie big bag?

Elastyczny kontener pozwala pomieścić towary wielkopojemnościowe, w szczególności materiały sypkie. Zastosowanie worków wielkogabarytowych ułatwia przechowywanie oraz transport tego typu towarów. Uchwyty, przyszyte w górnej części opakowania, umożliwiają załadunek i rozładunek worków big bag w każdych warunkach i przy pomocy łatwo dostępnego sprzętu (na przykład wózek widłowy).

Opakowania takie cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Ich pojemność sięga nawet dwóch ton. Wykonane z tworzywa sztucznego nadającego się do recyklingu, stanowią doskonałą alternatywę dla typowych pojemników i kontenerów.

Budowa worków big bag

Konstrukcja kontenerów FIBC (Flexible Intermediate Bulk Container) może być bardzo zróżnicowana. W zależności od wykorzystania wyróżnić można:

  • Opakowania jednorazowe oraz wzmocnione, przeznaczone do wielokrotnego użytku.
  • Wykonane z tkaniny polipropylenowej powlekanej (chroni przed wilgocią) oraz niepowlekanej (zapewnia swobodne oddychanie materiału).  Czasem zastosowanie znajduje także wkład foliowy.
  • Wykonane z tkaniny płaskiej lub okrągłotkanej.

Duża różnorodność oferowanych worków bulk bag ułatwia dopasowanie ich do swoich potrzeb, dzięki czemu zastosowanie tego typu opakowań jest bardzo szerokie w różnych gałęziach przemysłu.

Zastosowanie worków big bag

Dzięki dobrym właściwościom, w tym dużej wytrzymałości i pojemności, oraz łatwości w transporcie, opakowania big bag znalazły zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. W rolnictwie służą do przechowywania nawozów sztucznych i zbóż. W przemyśle spożywczym transportuje się w nich mleko w proszku, skrobię ziemniaczaną, mieszanki mączne, przyprawy, bakalie itp. Coraz większe zainteresowanie workami wielkogabarytowymi obserwuje się również w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Big Bagi wykorzystywane są również w budownictwie oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Worki wielkogabarytowe są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że sprawdzają się nie tylko przy magazynowaniu śmieci lub gruzu w czasie rozbiórki czy remontu. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje je jako opakowanie do wytwarzanych przez siebie produktów.

Dodaj komentarz