BIG BAG jako alternatywa dla kontenerów na odpady

big bag

Opakowania bulk bag są szeroko wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Ich zastosowanie jest bardzo różne, od materiałów sypkich (nawozy, pszenica), przez towary wielkogabarytowe, aż po produkty niebezpieczne, dla których przygotowane są specjalne wersje worków big bag. Jednak uniwersalność tego rozwiązania sięga jeszcze dalej – w wielu sytuacjach opakowania takie mogą zastąpić kontenery na gruz i odpady.

Remont mieszkania lub domu

W czasie prac remontowych powstaje dużo gruzu i odpadów budowlanych: stara posadzka, zniszczone płytki, resztki cegieł i pustaków. Nie można ich wyrzucać do zwykłego kubła na odpady zmieszane, więc pozbycie się ich może być problematyczne. Wiele osób zmuszonych jest wynajmować kontener. Jest on kosztowny i trudno znaleźć na niego miejsce. Alternatywą może być worek big bag: tanie rozwiązanie, które można umieścić w każdym miejscu, a jego załadunek i wywóz nie stanowi żadnego problemu.

Nie tylko do użytku prywatnego

Z opakowań bulk bag korzystają także firmy remontowe i budowlane. Stanowi to dla nich dużą oszczędność. Wygoda użytkowania oraz niska cena powodują, że nawet na dużych budowach oraz przy halach produkcyjnych można spotkać worki wielkogabarytowe na magazynowanie różnego rodzaju odpadów. Dlaczego tak się dzieje?

Korzyści z wykorzystania worków big bag

Duża popularność opakowań wielkogabarytowych wynika z ich zalet. Zamiana metalowego kontenera na worek big bag niesie ze sobą wiele korzyści:

  • opakowania bulk bag są elastyczne; dopasują się do miejsc, gdzie kontener po prostu by się nie zmieścił jak wąskie wnęki, nierówne powierzchnie itd.,
  • puste worki big bag mieszczą się w każdej szafce, gdzie mogą czekać, aż znów będą potrzebne;
  • przewiezienie pustych opakowań wielkogabarytowych nie stanowi żadnego problemu – są one lekkie, poręczne i zajmują mało miejsca,
  • niewielka waga worków w porównaniu do kontenera pozwala magazynować lekkie odpady typu styropian nawet na delikatnych powierzchniach bez obaw o ich uszkodzenie,
  • wbrew pozorom to właśnie worki big bag są bardziej wytrzymałe na warunki pogodowe oraz działanie kwasów i różnych płynów, co przekłada się na większą żywotność.

Po dokładnym przyjrzeniu się zaletom i wadom obu rozwiązań okazuje się, że worki bulk bag sprawdzają się dużo lepiej jako pojemniki na odpady niż wciąż często używane kontenery.

A co z odbiorem pełnego worka bulk bag z odpadami?

Niepewność może budzić odbiór zapełnionego opakowania wielkogabarytowego. Na szczęście worki bulk bag są niezwykle łatwe w transporcie za sprawą wszytych uchwytów. Załadunek może odbyć się z pomocą prostych urządzeń, a przewóz – zwykłą przyczepką.