Zszycie kawałków tkaniny wymaga nici, które wytrzymają równie dużo, co sam materiał do produkcji big bagów. Pojemniki wielkogabarytowe potrzebują również pasów nośnych, pozwalających na uniesienie worka wraz z jego zawartością do góry. Zaprojektowanie odpowiedniego umocowania pasów oraz wykonania mocnych i trwałych połączeń wymaga wiedzy i doświadczenia, a także regularnych badań, zapewniających wysoką jakość materiałów. Tylko w ten sposób można zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania worków big bag.
Pasy do big bagów
Załadunek i rozładunek opakowań big bag jest możliwy jedynie dzięki wszytym do worka pasom. Stworzone w ten sposób uchwyty pozwalają na uniesienie opakowania wielkogabarytowego wraz z jego zawartością. Aby jednak mogły w bezpieczny i bezawaryjny sposób zapewnić mobilność big bagów, muszą być wykonane z wytrzymałego materiału.
Na rynku spotkać można pojemniki wielkogabarytowe z jednym, dwoma oraz czterema uchwytami. W EMPAC stawiamy głównie na big bagi czterozawiesiowe. W tym przypadku pasy materiału są przyszyte w każdym rogu worka. Muszą one wytrzymać wielokrotne podnoszenie ciężaru nawet do jednej tony, czyli maksymalnej pojemności pojemnika. Ze względów bezpieczeństwa, big bagi powinny wytrzymać podniesienie z pięcio, a nawet sześciokrotnie większym ciężarem – współczynnik bezpieczeństwa wymaga bowiem zastosowania materiału bardziej wytrzymałego ze względu na możliwość zaistnienia dodatkowych czynników. W celu określenia jakości tkaniny pasów wykonywane są odpowiednie próby.
Kontrola wizualna
Podstawowym sposobem sprawdzenia jakości jest kontrola wizualna. Doświadczeni kontrolerzy szukają wszelkich odchyłek od normy, które mogą świadczyć o gorszej jakości materiału. Jeśli znajdą poważne uchybienia materiał jest zwracany do reklamacji.
Badanie gramatury
Pasy wykonane zgodnie ze specyfikacją powinny charakteryzować się konkretną gramaturą. W naszym laboratorium ucinany jest 1 m pasa, który następnie zostaje zważony. Uzyskany wynik porównywany jest do danych zawartych w karcie technicznej produktu i na tej podstawie oceniana jest jakość wykonania materiału.
Ilość nici
Pobrany wycinek pasa o długości 10 cm powinien posiadać określoną ilość nitek wątku oraz osnowy. Kontrolerzy jakości liczą ilość nitek wątku i osnowy, a następnie wyniki porównują z danymi technicznymi w celu określenia, czy ścieg jest odpowiednio gęsty.
Testy na zrywarce
Najważniejsze są jednak testy wykonywane na zrywarce LLOYD. Zamontowany wycinek poddawany jest tam rosnącej ze stałą prędkością sile rozciągającej. Po pewnym czasie pas zaczyna się wydłużać, a następnie pęka. Na ekranie zostaje wydrukowany wykres zmian długości próbki w zależności od użytej siły, co pozwala dokładnie określić wskaźniki wytrzymałościowe pasów nośnych.
Nici do szycia worków big bag
Z pomocą nici zszywane są poszczególne płaty materiału w celu uzyskania ostatecznej formy worka. Połączenie takie musi być przynajmniej tak samo wytrzymałe, jak sama tkanina. Dlatego wybór odpowiedniej nici oraz przędzy ma decydujące znaczenie o jakości pojemnika wielkogabarytowego.
Nici, podobnie jak tkanina i pasy, wykonane są z polipropylenu. Do szycia worka należy użyć nitki oraz przędzy o określonej grubości.
- Korpus, pokrywa górna oraz dno worka big bag szyte są najczęściej ścięgnem overlock. Stosowany jest także dodatkowy, łańcuszkowy szew zabezpieczający, który znacząco zwiększają bezpieczeństwo użytkowania worka.
- Pasy naszywa się na dwa sposoby. W obu przypadkach w miejscu szwu na worku big bag występuje strefa wzmocniona, gdzie nitki wątku i osnowy są gęściej plecione. Zapewnia to większą wytrzymałość materiału w miejscu łączenia.
- Side Seams. Pasy szerokości od 3,5 do 4 cm wszywane są w ścieg boczny worka. W celu uzyskania najlepszej nośności pojemnika, reguluje się odpowiednią długością pasów oraz wytrzymałością wykorzystanego materiału.
- Cross Corner. W tym przypadku pasy są naszywane z dwóch stron każdego narożnika. W celu zwiększenia nośności, na pasy naszywa się lapy wzmacniające. Technika ta jest stosowana zawsze w przypadku worków wykonanych z tkanin okrągłotkanych. W big bagach z pasami typu Cross Corner stosuje się pasy o szerokości 6 lub 7,5 cm.
- Pozostałe elementy z cieńszej tkaniny zszywane są z pomocą nici.
Badanie wytrzymałości nici
W przypadku nici i przędzy stosuje się testy na zrywarce. Określają one najważniejsze parametry jakościowe tych wyrobów. Podobnie jak w przypadku pasów, próbki montowane są między ramionami maszyny i rozciągane, aż do momentu zerwania. Na wykresie nanoszone jest wydłużenie próbki w zależności od siły rozciągającej.
Najwyższa jakość worków big bag
Dzięki stałej kontroli jakości nici, przędzy oraz pasów, mamy pewność, że nasze worki wielkogabarytowe doskonale sprawdzą się w swojej roli. Mamy duże doświadczenie, które pozwala nam dobierać odpowiedni ścieg szycia oraz grubość nici lub przędzy. Dzięki temu nasze wyroby są w pełni bezpieczne, nawet przy pakowaniu w nie materiałów niebezpiecznych.