Bezpieczeństwo użytkowania opakowań FIBC jest bardzo ważne. W EMPAC stawiamy je zawsze na pierwszym miejscu. Aby uchronić pracowników oraz przechowywane produkty przed działaniem wyładowań elektrostatycznych, stosujemy klasyfikację pojemników Big Bag w zależności od zastosowanej ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Sprawdź, jaki worek należy wykorzystać do bezpiecznego przechowywania określonych produktów.
Czym jest elektrostatyczność?
Na materiałach o niskiej przewodności elektrycznej, a także na obiektach izolowanych od Ziemi, mogą pojawiać się niezrównoważone ładunki elektryczne. Najczęściej nie stanowią one dużego niebezpieczeństwa, a ich rozładowaniu towarzyszy jedynie nieprzyjemne uczucie „strzelenia” prądem. W przypadku pojemników Big Bag o dużej pojemności ilość niezrównoważonych ładunków może być większa, a ewentualny przeskok iskry (rozładowanie) potrafi doprowadzić do zapłonu łatwopalnych produktów, a nawet wybuchu.
W odpowiedzi na to zagrożenie opracowana została norma IEC 61340-4-4. Określa ona wymagania odnośnie kontenerów masowych jak pojemniki FIBC, stosowanych w obszarach zagrożonych wybuchem. Nie ma znaczenia, czy zagrożenie to jest generowane przez zawartość pojemnika, czy też z powodu innych produktów, znajdujących się w pobliżu. Jakie wymagania nakłada wspomniana norma?
- Obejmuje klasyfikację opakowań FIBC pod względem ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Odpowiednie oznaczenia muszą się znaleźć na etykiecie każdego gotowego Big Baga.
- Podobna klasyfikacja odnosi się również do wkładek wewnętrznych, które również powinny spełniać określone normy.
- Opis metod badań, pozwalających określić poziom zabezpieczeń, stosowanych przy produkcji opakować FIBC.
- Wymagania techniczne względem każdej grupy opakowań Big Bag, odnoszące się do konstrukcji worków, jak również ich eksploatacji.
- Szczegółowe wskazania użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem (występowanie pyłów palnych – IEC 60079-10-2, lub atmosfer gazowych – IEC 60079-10-1).
- Procedurę certyfikacji opakowania FIBC dla poszczególnych typów.
W ten sposób oznaczenia używane na etykietach opakowań wielkogabarytowych są uniwersalnym nośnikiem informacji na temat bezpieczeństwa ich użytkowania w warunkach zagrożenia wybuchem.
Podstawowe kategorie worków FIBC pod względem ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi
Norma IEC 61340-4-4 określa cztery, podstawowe grupy opakowań Big Bag pod omawianymi względami bezpieczeństwa. Każda z nich posiada zalecenia, kiedy można ją używać bez stwarzania zagrożenia, a kiedy jest to zabronione.
Opakowania FIBC typu A
Podstawowa grupa Big Bagów, obejmująca standardową konstrukcję bez ochrony elektrostatycznej. Najczęściej worki wykonane są z tkaniny nie posiadającej żadnych dodatków zabezpieczających, przez co wyładowania elektrostatyczne mogą się wydarzyć. Z tego powodu opakowania typu A powinno się stosować do transportu materiałów niepalnych i niewybuchowych. Należy zwrócić także uwagę, by w pobliżu nie znajdowały się takie produkty.
Worki Big Bag typu B
Produkowane są ze specjalnej tkaniny, charakteryzującej się napięciem przebicia do 6 kV. Mogą być wytwarzane z dodatkową wkładką, jednak nie jest to warunek konieczny. Jest to podstawowe zabezpieczenie, dzięki któremu w środku można umieścić suche produkty łatwopalne w postaci proszku. Jednak w otoczeniu nie może znajdować się żaden palny lub wybuchowy gaz.
Pojemniki wielkogabarytowe typu C
EMPAC produkuje opakowania Big Bag typu C pod nazwą Pactainer ED. Konstrukcja takich opakowań pozwala na transport produktów, które mogą wytwarzać ładunki elektrostatyczne w czasie manipulacji (na przykład w napełniania lub opróżniania pojemnika ). Pozwala na to specjalna tkanina, w której znajdują się włókna węglowe. Ich duża przewodność pozwala na bieżąco odbierać nadmiarowe ładunki elektryczne i przenosić je do uziemienia, poprzez uchwyty nośne oraz specjalne etykiety uziemiające. Mechanizm działa równie skutecznie w czasie załadunku i opróżniania zbiorników.
Warunkiem zadziałania włókien węglowych jest opór elektryczny w stosunku do uziomu o wartości mniejszej niż 108Ω. Oznacza to konieczność uziemienia pojemnika w czasie załadunku oraz rozładunku.
Worki Big Bag typu C pozwalają na bezpieczne przenoszenie łatwopalnych produktów w postaci proszku, także w środowisku łatwopalnym i wybuchowym (rozpuszczalniki czy gazy w pobliżu składowania towaru). Jednak należy od razu wycofać pojemniki z uszkodzonym mechanizmem uziemiającym.
Opakowania FIBC typu D
Kategoria D obejmuje worki Big Bag, które rozpraszają energię powstającą w czasie napełniania lub rozładunku. Wykonuje się je z tkanin antystatycznych, co pozwala rozpraszać ładunki elektrostatyczne za pomocą wyładowań koronkowych. Dzięki temu pojemniki te nie wymagają uziemienia. Przeznaczony jest do przechowywania produktów łatwopalnych w postaci proszku, także w środowisku zagrożenia wybuchem. Jedynym przeciwwskazaniem jest sytuacja, gdy opakowanie jest pokryte jakimkolwiek materiałem przewodzącym – przykładem może być woda lub olej.
Zastosowanie opakowań wielkogabarytowych w środowisku zagrożenia wybuchem
Opakowania typu C i D należą do bezpiecznych rozwiązań, które można stosować w każdych warunkach. W ofercie naszej firmy znaleźć można 3 pierwsze kategorie worków Big Bag. Wystarczą one w zupełności do zapewnienia pełnej funkcjonalności w każdej firmie. Poniższa tabelka obrazuje, w jakich warunkach można stosować nasze produkty:
Produkt pakowany do pojemnika Big Bag | Otoczenie | ||
MEZ (Minimalna Energia Zapłonu) pyłu | Środowiska niepalne | Strefy pyłów 21-22 (1000 mJ >= MEZ >= 3 mJ) | Strefy gazowe 1-2 (Grupy wybuchowe IIA/IIB) lub strefy pyłów 21-22 (MEZ <= 3 mJ) |
MEZ > 1000 mJ | A, B, C | B, C | C |
1000 mJ >= MEZ >= 3 mJ | B, C | B, C | C |
MEZ <= 3 mJ | C | C | C |
W jakim otoczeniu można stosować pojemniki FIBC poszczególnych typów.
Jeśli nie jesteś pewien, czy do danego pojemnika wielkogabarytowego można zapakować określony typ towaru, zawsze możesz zadzwonić na naszą infolinię. Chętnie pomożemy i rozwiejemy Twoje wątpliwości w tym zakresie.