Producenci żywności, farmaceutyków czy produktów chemicznych pragną by ich produkty docierały do klientów w dobrym stanie jakościowym. Z pomocą tu przychodzą im barierowe pojemniki Big Bag, produkowane przez EMPAC Polska.
Na czym polega barierowość w pojemnikach Big Bag?
Barierowość w workach Big Bag to zdolność opakowań do chronienia przechowywanych w nich materiałów przed działaniem różnych czynników zewnętrznych, takich jak: wilgoć, światło, tlen, zanieczyszczenia czy zmiany temperatury. Bariera w opakowaniach jest istotna, ponieważ wiele produktów, szczególnie w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym czy rolniczym, wymaga odpowiednich warunków transportowania i przechowywania, by zachować swoje właściwości lub przedłużyć trwałość.
Rodzaje barier stosowanych w workach Big Bag
W pojemnikach Big Bag mogą być zastosowane następujące bariery:
Bariera na wilgoć (higroskopijność)
Niektóre materiały transportowane w big bagach są bardzo higroskopijne i chłoną z otoczenia wilgoć, pogarszając w ten sposób swoje pierwotne właściwości. Opakowania Big Bag mogą być wyposażone w dodatkową warstwę, która zapewnia ochronę przed wilgocią. Zwykle stosuje się wówczas wkład wewnętrzny z folii o niskiej przepuszczalności dla pary wodnej. W zależności jakie parametry przepuszczalności pary wodnej chcemy uzyskać stosujemy tu, np. folie polietylenowe, folie aluminiowe lub polipropylenowe, które zapobiegają wnikaniu wilgoci do wnętrza pojemnika, a tym samym do produktu.
Bariera tlenowa (ochrona przed utlenianiem)
W przypadku pakowania materiałów narażonych na utlenianie, np. żywności czy substancji chemicznych, do konstrukcji opakowania Big Bag dodaje się wewnętrzny wkład wykonany z folii o niskiej przepuszczalności dla tlenu, np. folie EVOH. Często chcąc wydłużyć trwałość produktów Big Bagi z barierą dla tlenu wykorzystywane są do pakowania próżniowego lub z zastosowaniem atmosfery ochronnej np. w procesie azotowania.
Bariera na światło (ochrona przed promieniowaniem UV)
Niektóre pakowane w Big Bagi chemikalia, produkty spożywcze, pasze czy nawozy są wrażliwe na działanie promieni UV. Wymagają one opakowań, które zapewniają ochronę przed światłem. W takim przypadku, chcąc zabezpieczyć produkt stosuje się worki Big Bag wykonane z tkanin lub materiałów laminowanych, które blokują promieniowanie UV. Najczęściej barierą jest tu wewnętrzny wkład foliowy z warstwą aluminium lub ciemna folia polietylenowa.
Bariera przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi
Pojemniki Big Bag mogą również stanowić ochronę przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi takimi jak kurz, pył, brud. Jest to szczególnie ważne w przypadku sypkich produktów spożywczych, chemikaliów czy produktów rolnych. Barierę przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi można osiągnąć poprzez dobranie odpowiedniej konstrukcji worków Big Bag, np. dzięki uszczelnieniu szwów czy też zastosowaniu dodatkowego wkładu ochronnego.
Materiały zwiększające barierowość worków Big Bag
Laminaty
Wykorzystanie w konstrukcji opakowania Big Bag materiałów takich jak folia polietylenowa, EVOH czy folie laminowane z warstwą aluminium pozwala na uzyskanie wysokiej barierowości, szczególnie w zakresie ochrony przed wilgocią i tlenem.
Folie metalizowane
Stosowane do wykonania wkładów wewnętrznych w opakowaniach Big Bag, które wymagają silnej ochrony przed światłem i wilgocią.
Zastosowania pojemników Big Bag z barierą
Big bagi o wysokiej barierowości są wykorzystywane najczęściej w branżach, takich jak:
Spożywcza: do pakowania produktów spożywczych np. mleka w proszku, mąki , cukru pudru czy mielonej kawy zapewniając ochronę przed wilgocią i tlenem.
Chemiczna: do transportowania i przechowywania substancji chemicznych wrażliwych na wilgoć czy zanieczyszczenia.
Farmaceutyczna: do przechowywania aktywnych środków farmaceutycznych czy mas tabletkowych, które wymagają ochrony przed powietrzem i wilgocią.
Rolnicza: do pakowania nawozów, pasz czy nasion, gdzie barierowość zabezpiecza produkt przed utratą jakości produktów.
Podsumowanie
Barierowość w opakowaniach Big Bag jest konieczna szczególnie w przypadku zastosowania ich do produktów wymagających szczególnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od potrzeb, przy projektowaniu pojemnika Big Bag proponuje się różne rozwiązania, takie jak folie o niskiej przepuszczalności dla wilgoci, tlenu czy światła, które zapewniają odpowiednią ochronę przechowywanym w nich materiałom. Prawidłowo zaprojektowany pojemnik Big Bag może znacząco przedłużyć trwałość produktów, a także zwiększyć bezpieczeństwo transportu i przechowywania. Co na końcu wpłynie na satysfakcję konsumentów.
Metodą na przedłużenie trwałości produktów pakowanych w pojemniki Big Bag jest też pakowanie próżniowe, o którym więcej przeczytasz tutaj: pakowanie próżniowe.